Praskie Centrum Medyczne

logo 1-min

BORELIOZA WARSZAWA

LECZENIE BORELIOZY

Praskie Centrum Medyczne to pierwszy w Polsce ośrodek kompleksowo diagnozujący i leczący osoby chore na boreliozę.

Diagnozujemy i leczymy boreliozę według zaleceń amerykańskiego towarzystwa ILADS (International Lyme and Associated Diseases Society)

Blisko 2/3 osób chorych na infekcje odkleszczowe przyznaje, że nigdy nie zauważyło kleszcza lub czerwonej plamy pojawiającej w miejscu ukąszenia przez kleszcza (rumienia wędrującego). A przecież wyłącznie wczesna diagnostyka i prawidłowe rozpoznanie choroby jest warunkiem szybkiego wyleczenia choroby i uniknięcia powikłań!
Obecnie stosowane testy diagnostyczne umożliwiają wykrycie infekcji na długo przed przed pojawieniem się odpowiedzi immunologicznej organizmu na dany patogen, czyli nawet po kilkunastu godzinach od zakażenia – ma to kluczowe znaczenie dla efektywności leczenia. Istnieje również możliwość przebadania kleszcza usuniętego z ciała po ugryzieniu na obecność typowych patogenów.

borelioza Warszawa

POTRZEBNA CI POMOC SPECJALISTY?

Zadzwoń i umów się na wizytę!

dr Piotr Kurkiewicz

Internista z I stopniem specjalizacji, kilka lat pracujący w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku. Jeden z lekarzy leczących choroby odkleszczowe w Polsce wg tow. naukowego ILADS, którego jest członkiem. Sam od 1995 r chorujący na neuroboreliozę, z powodu której był wielokrotnie hospitalizowany. Współpracuje z lekarzami zajmującymi się diagnostyką i leczeniem boreliozy głównie z USA, stowarzyszonymi w ILADS. Prowadzi we współpracy m. in. z prof. Nicolson’em z Instytutu Molekularnego w Kalifornii badania nad bakteriami typu L. Ponadto zajmuje się leczeniem zakażeń grzybiczych, chlamydią, mykoplazmą, które niekiedy bardzo trudno odróżnić od boreliozy. Zajmuje sie również leczeniem zespołu przewlekłego zmęczenia czy FIBROMIALGII często wywołanymi boreliozą, mykoplazmozą czy innymi patogenami o tzw formie L. Łączy terapię klasyczną z lekami ziołowymi i minerałami.

dr Piotr Kurkiewicz

Poradnik borelioza <— PORADNIK DR. KURKIEWICZA DLA PACJENTÓW

 

Uwagi praktyczne dla pacjentów <—Zapalenie stawów/ stawowo-mięśniowe/, choroba reumatyczna, choroba zwyrodnieniowa, fibromialgia lub polimialgia 

Leczenie boreliozy metodą ILADS

Leczenie boreliozy i innych chorób odkleszczowych zgodnie z zaleceniami amerykańskiego towarzystwa naukowego ILADS (International Lyme and Associated Diseases Society).  Leczenie jest długoterminowe – stosowana jest przewlekła antybiotykoterapia. Nie da się jednoznacznie określić długości leczenia  – średnio mówi się o pół roku, jednak czas ten może być krótszy lub dłuższy, w zależności od występujących objawów klinicznych. Dodatkowo podczas terapii antybiotykowej należy przestrzegać zaleceń dietetycznych (oszczędzających wątrobę i chroniących m.in. przed rozwojem grzybicy), przyjmować witaminowe suplementy diety, preparaty wzmacniające układ immunologiczny, probiotyki dbające o zachowanie prawidłowej mikroflory jelit oraz preparatów ziołowych wspomagających działanie antybiotyków i wypłukiwanie toksyn bakteryjnych. W trakcie leczenia mogą występować pogorszenia samopoczucia uniemożliwiające wykonywanie codziennych czynności oraz nasilenie istniejących objawów chorobowych – jest to spowodowane toksynami, które uwalniają bakterie zabijane przez przyjmowany antybiotyk. Są to tzw. reakcje Herxheimera (inaczej reakcja Jarischa-Herxheimera lub reakcja Łukasiewicza-Jarischa-Herxheimera). Reakcje te mogą pojawić się w różnych momentach antybiotykoterapii – tuż po rozpoczęciu przyjmowania leków lub dopiero po kilku dniach czy nawet tygodniach.

Doktor nie wdraża leczenia na podstawie testów przesiewowych ELISA (inaczej CLIA) nawet jeżeli są pozytywne.
Do rozpoczęcia leczenia wymagane jest co najmniej badanie metodą Western-Blot lub dokładniejsze jak KKI, LTT lub Elispot.
Jeżeli posiadane badania nie są wskazaniem do rozpoczęcia leczenia (nie potwierdzają AKTYWNEJ postaci choroby), doktor kieruje na pogłębioną diagnostykę.

W Polsce diagnostyka oraz leczenie metodą ILADS nie jest refundowane – wizyty są odpłatne, a antybiotyki przepisywane są z odpłatnością 100%.

ARTYKUŁY O BORELIOZIE

BORELIOZA FAQ